Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

Limun protiv svraba, maslinovo ulje protiv bola u ušima: Kućni recepti kojima se služimo od davnina!

Limun protiv svraba, maslinovo ulje protiv bola u ušima: Kućni recepti kojima se služimo od davnina!

Top tri narodna “leka iz kuće” za koje smo svi čuli su svakako ispiranje upaljenog grla slanom vodom, preznojavanje kada ste prehlađeni (da izbacite “nazeb”) i piće pred spavanje protiv nesanice. Koliko su ovi kućni lekovi zaista delotvorni?


 

U nastavku vam donosimo odgovore na pitanja da li su ovo samo narodna verovanja ili su naše bake ipak imale pravo.

Maslinovo ulje protiv bola u ušima

Ukoliko se vosak iz ušiju stvrdne vaše uši mogu postati suve, početi da vas svrbe a može doći i do nagluvosti.

U narodu se veruje da će par kapi maslinovog ulja spasiti stvar. Sipajte par kapi dva puta dnevno tokom nekoliko dana, to će omekšati cerumenski čep koji će sam ispasti najverovatnije noću dok ležite.

Luk u čarapama skida temperaturu

Crni luk je bogat sumpornim jedinjenjima koja mu daju oštar miris.

U narodu se veruje da se ta jedinjenja infiltriraju u telo i ubijaju viruse i bakterije.

Sveža šargarepa za bolji vid

Poreklo ove priče datira još od Drugog svetskog rata.

Tokom rata britanska vojska je razvila novi tip radara koji je omogućavao da obaraju nemačke avione tokom noći. Kako bi nova tehnologija ostala u tajnost vlada je izjavila da su šargarepe zaslužne za uspeh i njihovu preciznost.

Ovo i nije skroz netačno jer je poznato da su šargarepe bogate beta karotenom, jednim oblikom vitamina A koji je zaslužan za dobar vid. Međutim ukoliko niste neko ko ima manjak vitamina A, beta karoten neće popraviti loš vid.

Ispiranje grla slanom vodom protiv upale

Mame i bake širom sveta se kunu u ispiranje grla slanom vodom.

Kako se ispostavlja – bile su u pravu. Ne samo što slana voda ublažava simptome upaljenog grla već može poslužiti i kao preventiva. So deluje kao magnet za vodu i izvlači dosta tečnosti iz grla sa sve virusima i tako ublažava simptome upale.

Naravno, ispiranje slanom vodom ne može da izleči upalu.

Preznojavanje protiv prehlade

Često je verovanje da će preznojavanje pomoći u skidanju temperature, čak se preporučuje i odlazak u saunu ili teretanu.

Groznica je prirodan način tela da se izbori sa virusima i smatra se da ukoliko temperaturu držimo povišenom to će ubrzati proces i ubiti sve viruse.

“Jedna čašica pred spavanje”

Piće pred spavanje može da vas ošamuti i baci u san, ali na duže staze, može samo prouzrokovati nemiran san i prevrtanje po krevetu cele noći.

Tokom noći, manje vremena provodimo u dubokom snu a više vremena u REM fazi u kojoj se manje odmaramo, što znači da “dobra” strana alkohola može da potraje svega nekoliko dana kada je spavanje u pitanju.

Morska voda za čišćenje rane

Većina od nas je čula da će plivanje u moru pomoći da rana brže zaraste. Ali takođe postoje priče da će slana voda samo nadražiti ranu i napraviti još gore jer morska voda nije sterilna i sadrži razne bakterije.

Savetuje se da pre ulaska u more sa otvorenom ranom treba imati u vidu stanje našeg imunog sistema i stanje rane.

Mazanje margarina na opekotinu

Kada se opečete jako je bitno da kožu brzo ohladite. Stavljanje margarina ili neke druge uljane supstance može napraviti stvari gorim pošto ulje polako otpušta toplotu iz kože, tako da ovo pravi više štete nego koristi.

Najbolje rešenje da ohladite kožu je svakako hladna voda ili led.

Utrljavanje limuna na ujed insekta

Ukoliko vas ujedi komarca dovode do ludila, narod kaže utrljajte limunov sok da sprečite svrab.

Limun i limeta sadrže antibakterijska svojstva koja ih čine savršenim sredstvom za ujede komarca. Ne samo što će pomoći sa svrabom već će sprečiti šansu da se nešto inficira.

Napomenimo da se limunov sok ne sme stavljati na kožu koja je dugo bila izložena jakom suncu jer može doći do drugih iritacija.

Utrljavanje praha kurkume na skalp protiv opadanja kose

Kurkuma predstavlja začin koji se od davnina koristi širom Azije kao narodni lek i začin i smatra se dobrim rešenjem za opadanje kose. Međutim sa naučne strane ne postoje čvrsti dokazi koji ovo i potvrđuju.

Mokraća ublažava bol kada vas opeče meduza

Opšte poznato verovanje je da je mokraća najbolji lek kada vas meduza opeče. Prema poslednjim istraživanjima to se ispostavilo netačnim. Urea, sastojak mokraće previše je razblažena da bi mogla imati mogućnost da spreči bol.

Dobra strana ovog istraživanja, u kom su se pored mokraće ispitivali i pena za brijanje, soda bikarbona i alkohol, jeste da se sirće pokazalo kao najučinkovitije za opekotine od meduze.

Ukoliko vas meduza opeče, polijte povređeno područje sirćetom, i polako pincetom izvadite žaoku ako je ostala. I u svakom slučaju potražite medicinsku pomoć.

(yumama)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia