Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

Krpelji su izmileli, budite na oprezu!

Evo šta uraditi ako vam se KRPELJI usele u kuću!

Lepo vreme vole i krpelji, pazite ako idete u prirodu – pročitajte kako da se zaštitite i koji su simptomi lajmske bolesti, koju ovi insekti prenose.


 

Pantalone najbolja zaštita

Duge nogavice, ili čizme do kolena, su najbolji način da se zaštitite od krpelja ako hodate po travi. Čarape uvucite u pantalone. Izbegavajte ležanje na zemlji i provlačenje kroz grmlje. Koristite i sredstva za zaštitu od krpelja. Ukoliko se mnogo znojite, sredstvo nanosite na nekoliko sati. Imajte na umu da krpelji mogu da budu i na drveću, tako da se preporučuje i nošenje kačketa ili šešira.

Pregledajte se

Kada se nakon boravka u prirodi vratite kući – skinite se i pregledajte svaki deo svog tela i glave – detaljno. Sam ubod rilice nećete osetiti, jer tokom probijanja kože, krpelj oslobađa neku vrstu anestetika i zato ne možete da osetite neko peckanje, bol ili svrab.

Ako uočite krpelja na sebi…

… najbolje je da ne paničite, već da ga uklonite. Za ovaj postupak obavezno koristite pincetu za čupanje dlačica, prethodno dezinfikovanu alkoholom. Pokušajte polako da ga izvadite kako glava ne bi ostala u koži. Kada se krpelj napije čovekove krvi pukne mu stomak iz kojeg ispušta bakteriju boreliju burgdorferi. Zato je važno da se krpelj izvadi pre nego što se napije jer je tada manja šansa da se pojavi lajmska bolest koja može da izazove meningitis, probleme sa srcem, zglobovima…

Kako se vadi krpelj

Nemojte pokušavati da “ugušite” krpelja alkoholom, benzinom ili ga paliti šibicom, jer iznenadna smrt može da prouzrokuje instant puštanje virusa. Krpelj se uhvati pincetom što bliže koži, bez gnječenja ili kidanja tela. Pinceta se najpre malo povuče na gore kako bi se krpelj odignuo od kože, a zatim se on polako izvlači iz kože. Ukoliko niste sigurni da ćete u ovome biti uspešni, idite u najbliži dom zdravlja gde će vam stručno lice izvaditi krpelja.

Kada ga izvadite…

Kada ga izvadite, mesto uboda premažite antiseptikom, a narednih mesec dana pratite šta se dešava sa stanjem tela, jer neki simptomi zaraze mogu i kasnije da se pojave, iako je insekt izvađen. Takođe, krpelja možete odneti i na analizu kako bi se ustanovilo da li je bio zaražen ili ne. Svaki ubod krpelja ne znači i automatsku zarazu, ali biste iz predostrožnosti ipak mogli da uzimate antibiotike.

Simptomi lajmske bolesti

Simptomi kada vas ujede zaraženi krpelj, slični su onim kao kada imate grip: visoka temperatura, bolovi u mišićima, glavobolja, mučnina i povraćanje. Ukoliko imate sve ove simptome verovatno se radi od meningitisu i pod hitno se morate javiti lekaru.

Zarazu možete sprečiti vakcinisanjem PRE uboda. Ova vakcina se preporučuje ljudima koji zbog posla borave na otvorenom, u šumama, prirodi…

Krpelji su prisutni od ranog proleća do kasne jeseni, a najaktivniji su u maju i junu.

(mondo.rs)

 

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia