Booking.com
Entertainment Zanimljivosti

Kišno letovanje ! Da li je moguće povratiti novac u ovom slučaju?

kisamore

Kišni dani zadaju glavobolje svima u turizmu od potrošača (gostiju) do ponuđača (iznajmljivača i ostalih u ugostiteljstvu).


Ovogodišnji jun i jul su bili pravi dokaz koliko loše vreme može uticati na broj otkazivanja i novih (ne)dolazaka gostiju bez obzira na niže vansezonske cene.

Ali mora li kiša biti stvarno razlog slabijeg prometa ili se može nekako iskoristiti čak i za veću zaradu?

Osiguranje od kiše

Jedan od načina kako se može prodavac aranžmana osigurati od otkazivanja rezervacija zbog bojazni da će padati kiša jeste da ponudi gostu “osiguranje” i povraćaj novca za kišne dane. Reč “osiguranje” i “povraćaj” ćemo u ovom tekstu koristiti dosta slobodno i široko iako se zapravo misli na različite vrste popusta na konačnu cenu smeštaja, a ne na pravo osiguranje.

Gost putem takvog osiguranja/popusta zna da u slučaju jednog ili više kišnih dana neće morati platiti deo ili ceo iznos smeštaja za te dane.

Ovakvim osiguranjem iznajmljivač smanjuje verovatnoću otkazivanja potvrđenih rezervacija zbog straha od lošeg vremena (bez obzira na nepovoljnu vremensku prognozu), a postoji mogućnost da se i poveća broj rezervacija promovisanjem ovakvog osiguranja kao posebne ponude koju iznajmljivač nudi.

Uslovi priznavanja i povraćaja novca za kišne dane

Na iznajmljivaču je da odabere model i uslove po kojima će nuditi ovaj tip osiguranja gostima. Može se nuditi povraćaj za svaki kišni dan ili ako se ostvari određeni broj kišnih dana u nedelji ili za vreme letovanja gosta. Povraćaj može biti 100 odsto ili delimični, u zavisnosti od broja kišnih dana i procenta kiše svakog od tih dana.

Kišno letovanje ! Da li je moguće povratiti novac u ovom slučaju?

Cena i trošak osiguranja od kiše

Ako iznajmljivač naplaćuje osiguranje za kišne dane kao posebnu uslugu, ona se obično računa u dodatnom procentnom udelu na celokupni iznos rezervacije. Može biti i fiksni iznos u pitanju ali s fiksnim iznosom je teško raditi jer nije fleksibilan s obzirom na broj noćenja i cenu smeštaja.

Kod definisanja iznosa osiguranja trebalo bi uzeti u obzir lokaciju smeštaja i mesec (sezona) rezervacije.

Ako iznajmljivač osiguranje od kišnih dana uvrsti kao posebnu pogodnost gostima prilikom njihovog rezervisanja smeštaja, onda je ono za njih besplatno a sav trošak refundacije kišnih dana snosi iznajmljivač po uslovima koje je prethodno definisao.

Isplativost

Pitanje isplativosti je uvek najteže pitanje na koje možemo odgovoriti zbog mnogo specifičnosti svakog pojedinačnog iznajmljivača, njegovog smeštaja i same lokacije. Zato dobro razmotrite sve aspekte ovog osiguranja pre nego što definišete uslove po kojima biste ga sprovodili i počeli da nudite gostima.

Smatramo da je ovakvo osiguranje isplativo kada iznajmljivač raspolaže s više apartmana i mnogo gostiju koji bi bili zainteresovani za ovaj popust. Tada bi se određeni broj kišnih dana mogao pokriti iznosima osiguranja gostiju koji su imali više sreće s vremenom.

Takođe, ovo osiguranje ne treba odbaciti ni kao promocijski alat jer većina gostiju se boji upravo kiše kao glavnog razloga propadanja njihovog odmora plaćenog teško zarađenim novcem. Jer ispred TV su mogli da sede i kod kuće – besplatno.

Ne treba zanemariti ni trošak praznog smeštaja prilikom iznenadnih otkazivanja par dana pre početka rezervacije, slučaj koji se obično događa u junu upravo zbog lošeg vremena. Ako ovo osiguranje promeni mišljenje o nedolasku barem jednom gostu, već bi samo sa zaradom te rezervacije cela ta ideja mogla biti isplativa investicija za nuđenje narednim gostima.

Zaključak

Osiguranje ili popust za kišne dane može pomoći iznajmljivaču da sačuva i čak privuče nove goste. Sigurnost da njihov novac neće biti uzalud potrošen zbog vremena na koji ne mogu uticati veliki je motivator gostima kod odlučivanja o iznajmljivanju smeštaja. Toliko veliki da su neki spremni dodatno da plate smeštaj samo da bi imali sigurnost iskorišćene investicije u sopstveni godišnji odmor.

Ono što svaki iznajmljivač mora da odluči jeste da li želi da ponudi takvu opciju gostima, po kojim uslovima i da li da to bude njegov trošak ili trošak gosta.

Uzmite u obzir to da se isplativost ove odluke gleda dugoročno, a ne kratkoročno i to samo na područjima koja imaju u proseku znatno više sunčanih dana od kišnih na nivou sezone ili zadnjih nekoliko godina. Ali uzmite u obzir i to da se s vremenom nikada ne zna i da su sunčani dani prava lutrija.

 

Izvor: B92

About the author

Jelena Filipovic

Novinar sa bogatim radnim iskustvom. Piše za više rubrika portala PRessSerbia

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia