Booking.com
Lepota i zdravlje Proizvodi

Kardamon začin iz vavilonskih vrtova

Kardamon začin iz vavilonskih vrtova

Najdelotvorniji kod organa za varenje, jer podstiče metabolizam i na taj način poboljšava varenje. Upoznajte kardamon!


Za kardamon (Elettaria cardamomum), jedan od najstarijih i najcenjenijih začina, znalo se još pre pet hiljada godina. Drevni zapisi pokazuju da je još 720 godine pre Hrista gajen u vrtovima vavilonskih kraljeva. Stari Egipćani su ga žvakali da bi osvežili dah i izbeleli zube, a ta praksa se do danas zadržala u Indiji. Stari Grci i Rimljani od kardamona pravili su parfeme, koji je zbog specifičnih mirisnih nota i danas važan sastojak parfemske industrije.

Kardamon potiče iz jugoistočne Azije. Ova zimzelena biljka sa debelim rizomom i stabljikom koja raste u visinu i do tri metra, najviše se gaji u Indiji. Cela obala Malabar u Indiji poznata je po bujnom rastinju ove začinske biljke, pa se, očigledno sa razlogom, jedna sorta kardamona upravo zove imenom ove oblasti. Sri Lanka je drugi najveći proizvođač ovog začina, mada među njima postoje razlike.

Indijski kardamon je manji i aromatičniji. Iako postoji zeleni, beli i crni kardamon, pravim se smatra zeleni. On je posle šafrana najskuplji začin na svetu. Seme kardamona nalazi se u zelenkasto-smeđoj mahuni. U svakoj pojedinačno ima između petnaest do dvadeset slatko-aromatičnih semenki. Semenke kardamona imaju jak i jedinstven ukus, i donekle podsećaju na limun i eukaliptus. U svakom slučaju blago su ljutkaste, pikantne i izuzetno bogate eteričnim uljima.

Kardamon začin iz vavilonskih vrtova

Kardamon se koristi u svim kuhinjama sveta, a posebno indijskoj i arapskoj. Indusi, primera radi, ne mogu da zamisle pilav bez dodatka ovog začina, kao ni indijski čaj. U skandinavskim zemljama sa ovim začinom posebno su popularni pekarski proizvodi, meso i kobasice. Prednost kardamona je što može da se koristi zajedno sa mahunom ili mleven. Međutim, mleveni kardamon, zbog brzog gubljenja sopstvenih prirodnih ulja i specifične arome, treba praviti u malim količinama, taman toliko koliko zahteva određeni recept. Ako recept zahteva celo zrno, mahunu treba malo otvoriti, da bi jelo tokom kuvanja dobilo potpunu aromu i ukus kardamona. Deset mahuna odgovara jednoj i po kašičici mlevenog začina, s tim što se mahune ne jedu. Ovaj začin vrlo često se kombinuje i sa karanfilićem i cimetom.

Kardamon nije samo dobra začinska biljka, već i lek. Njegova lekovita svojstva poznata su od starina, a posebnu vrednost ima u indijskoj tradicionalnoj medicini, ajurvedi. U ajurvedskoj medicini označen je kao „ela“ i koristi se sirov, u obliku tinkture, kao eterično ulje ili čaj. Najdelotvorniji je kod organa za varenje. Kardamon, zapravo, podstiče metabolizam i na taj način poboljšava varenje, ublažava nadutost, grčeve, bolove u stomaku, žgaravicu i mučninu. Samo prstohvat kardamona može pomoći u sprečavanju mučnine i povraćanja.

Kardamon je i dobar diuretik, zbog čega ga rado koriste za rešavanje problema urinarnog trakta. Istovremeno, čisti bubrege i smanjuje visok krvni pritisak. Pomaže i u detoksikaciji organizma, a naročito se preporučuje osobama koje preterano konzumiraju kafu. Često se koristi i kod infekcije zuba i desni, jer je jedan od najboljih izvora jakog antiseptika, cineola. Upravo cineol ubija bakterije odgovorne za loš miris u ustima.

Pokazalo se da je delotvoran i kod menstrualnih tegoba, a u ajurvedskoj medicini još se koristi i za lečenje astme, jer podstiče cirkulaciju krvi u plućima. Čaj od kardamona i cimeta pomaže kod upale grla i promuklosti usled prehlade i gripa. Međutim, ajurvedska medicina ima stav da nikada ne treba preterivati ni u čemu, pa tako ni u upotrebi kardamona. Jer, ukoliko se pretera sa njegovom upotrebom može doći do pojave uznemirenosti i iritacije organa za varenje. Trudnice, dojilje i deca treba posebno da obrate pažnju na ova upozorenja.

Kardamon začin iz vavilonskih vrtova

ČAJ OD KARDAMONA

Čaj od kardamona, poznat i kao indijski čaj, veoma je omiljeno piće među Indusima. Može da se sprema u nekoliko varijanti.

Prva varijanta

*Pripremi se tri kašičice listova crnog čaja i tri mahune oljuštenog ili blago rastvorenog kardamona pri vrhu. Uz to litar i po ili oko šest šolja vode, 250 mililitara mleka i šećera po želji.

Prilikom pripreme u dublju posudu, ili čajnik stavi se voda da se zagreva, a kada proključa skloni se sa vatre. U vrelu vodu stavi se čaj, kardamon, mleko i šećer, a zatim se ponovo vrati na šporet da proključa. Kada proključa brzo se skloni sa vatre, ostavi da odstoji pet minuta, a zatim procedi i pije.

Druga varijanta

*Pripremi se jedna kesica crnog čaja, ili pola kašičice listova, po pola šolje mleka i vode, jedna do dve mahune kardamona blago rastvorenih pri vrhu, a može i četvrtina kašičice mlevenog kardamona. Uz ove sastojke dodaje se pet do sedam karanfilića, četvrtina kašičice mlevenog đumbira, ili jedan kolut svežeg, četvrtina kašičice cimeta, mada može i prstohvat muskatnog oraščića, i na kraju dve do tri kašičice šećera.

Prilikom pripreme svi se sastojci stave u posudu i zagreju do ključanja. Kada sadržaj provri skloni se sa vatre, ostavi da odstoji oko pet minuta, a onda procedi.

ZA SMIRIVANJE BOLOVA U STOMAKU

Protiv bolova u stomaku koje su izazvali grčevi, gasovi, nadutost, ili prejedanje, priprema se poseban čaj od kardamona, i pije petnaest minuta pre jela ili neposredno posle jela. Ovaj čaj može da se daje i deci koja imaju stomačne probleme.

Čaj se priprema tako što se pomeša četvrtina kašičice mlevenog kardamona, petina kašičice mlevenog kumina i pola kriške svežeg korena đumbira. U ovu mešavinu, po želji, može da se doda i štapić cimeta. Svi sastojci preliju se šoljom vrele vode, ostave da odstoje desetak minuta, a zatim se polako čaj ispija.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Novosti

 

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia