Booking.com
Društvo Business Entertainment Lifestyle VIP

KAKO IZGLEDA BIZNIS “INFLUENSERA” Zarađuju oko 2.000 evra mesečno, a mogu da imaju i MANJE OD 10.000 PRATILACA

KAKO IZGLEDA BIZNIS "INFLUENSERA" Zarađuju oko 2.000 evra mesečno, a mogu da imaju i MANJE OD 10.000 PRATILACA

KAKO IZGLEDA BIZNIS “INFLUENSERA” Zarađuju oko 2.000 evra mesečno, a mogu da imaju i MANJE OD 10.000 PRATILACA


Hrana, obuća, odeća, kozmetika – dok sede zavaljeni u nekoj udobnoj fotelji ili razdragano šetaju u prirodi, neki od proizvoda neobavezni je deo njihove pratnje. Koliko god da reč influenser deluje neopipljivo, oni danas zarađuju mnogo više od prosečnog Srbina, a fotografisanje i snimanje videa, prevazišlo je okvire zabave i poprimilo sve odlike uspešnog biznisa.

Pre nekoliko godina se na internetu pojavila informacija da je tada (a verovatno i sada) najuticajnija modna blogerka i influenserka Zorana Jovanović, poznatija kao Zorannah zarađuje i do 5.000 evra mesečno i ima armije pratilaca na Instagramu, Fejsbuku, kao i video klipove na Jutjubu od kojih neki premašuju milione pregleda.

ready x | @houseofcbde dress | #houseofcbde

A post shared by Zorana Jovanovic (@zorannah) on

Situacija se danas u mnogo čemu promenila. Influensera u Srbiji je danas mnogo više, vrše uticaj na mnogo većoj ciljnoj grupi, a u današnje vreme svi znaju šta znači biti influenser. Ipak, jedna navika je ostala. Svi su čitajući svote koje zarađuju zanemarili činjenicu da i Zorana, kao i drugi “uticajni” na društvenim mrežama, kako kažu, rade i po deset sati dnevno.

Činjenica je jedna, pojedini izvori potvrđuju da se danas od ovog virutalnog posla na mesečnom nivou zarađuje od 1.500 do 2.000 evra čiste zarade, dok ostvaruju i mnogo veće prihode u zavisnosti od broja kampanja koje se realizuju u tom periodu.

Da li danas možemo govoriti o influenserima kao ozbiljnim biznismenima?

– Ne smeta mi kada me neko okarakteriše kao influensera. To je termin koji je nametnula industrija, ne mi. Ujedno, ukoliko uspete da stvari podignete na viši, profesionalni nivo onda pričamo o terminu koji podrazumeva zanimanje sa punim radnim vremenom, opsežno planiranje i tim ljudi koji radi na zajedničkom projektu – objašnjava Brana Antović, novinarka po struci, koja kaže da je primarno počela kao blogerka 2010. kada se suočila sa tim da ne može tako lako da nađe posao u struci.

Ljudima u velikoj meri dopalo ono što radi, pa je 2013. to preraslo u njen jedini posao za koji kaže da je u potpunosti ispunjava.

Sa druge strane, pojedini influenseri to ne smatraju svojim primarnim zanimanjem, već pomoćnim, koje im može doneti određenu zaradu.

– Moj primarni posao jeste fotografija i time se bavim zadnjih osam godina, a zarada preko Instagrama je krenula spontano i naravno da to sada shvatam ozbiljno i tretiram svaki angažman tog tipa profesionalno – navodi Marko Đurić, poznatiji na Instagramu kao Djura fiskultura koji dodaje da većina influensera stupa u kontakt sa brendom preko agencije.

Brendovi imaju svoju agenciju kojoj pošalju proizvod i kažu da pronađu određenu osobu za promociju proizvoda. Agencija potom u skladu sa proizvodom i ciljnom grupom pronalazi nekog od njih i nudi im saradnju.

– Sa brendovima najčešće sarađujem preko agencija i to je sistem koji vrlo lepo funkcioniše. Međutim, neretko se desi da me brend direktno kontaktira i tada je komunikacija nešto brža i jednostavnija jer nema posrednika – objašnjava Brana Antović, koja trenutno ima više od 23 hiljade pratilaca na Instagramu.

Šta brend zahteva?

– Moraju da se isprate i određene norme, etičke ili poslove – objašnjava Marko Đurić.

Ono što se očekuje od influensera jeste da sadržaj objavi u vidu posta najčešće na Instagramu ili kao video objavu, kao i blog postove. Sve češće se, kažu, traži objava na Instagram storijima.

Osim Instagrama, koji nosi primat za reklamiranje, po nekim istraživanjima oko 80 odsto svih influens postova, sve veći značaj ima Jutjub, dok su Tviter i Fejsbuk potpuno skrajnuti. Fejsbuk tako ima svega 1,2 odsto traženih brend kampanja.

– Trend za 2018/2019. godinu su mikroinfluenseri koji neretko imaju i manje od 10.000 pratilaca. Za njih je svojstveno da se obraćaju uskoj ciljnoj grupi. Na primer, influnser koji se isključivo bavi jogom i to radi kvalitetno, biće daleko zanimljiviji za brend koji se bavi proizvodnjom prostirki za vežbanje od influensera koji ima više stotitne hiljada pratilaca, ali se ne bavi ovom temom – objašnjava Brana Antović.

Foto: Instagram print screen

Izvor: PRessSerbia/Blic

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia