Booking.com
Recepti

Falafel, kuglice koje se tope u ustima

Falafel je nacionalno jelo Izraela i ultimativna ulična hrana u kojoj se uživa širom Bliskog istoka. Iako je reč o vegetarijanskom jelu u njemu uživaju i istinski mesojedi.


Falafel su pržene kuglice od mlevene lebleblije ili boba i začina koje se na Bliskom istoku jedu od ‘pamtiveka’, iako nije jasno poreklo ovog vegetarijanskog specijaliteta. Neki tvrde da je ovo jeftino jelo puno belančevina izmišljeno u Egiptu, i da se konzumiralo tokom posta umesto mesa.

Izreal ga naziva svojim nacionalnim jelom, a smatra se ultimativnom uličnom hranom u ovoj zemlji. Na izraelskim ulicama falafel se obično peče pred kupcima u dubokom ulju, a potom stavlja u tradicionalne pogače uz povrće i namaze po izboru.

Za dobar falafel je važno da kuglice budu hrskave spolja, a mekane i laganog okusa iznutra. Obično se mešaju s ukiseljenom repom i patlidžanom, isečenom paprikom, paradajzom i krastavcima, a začinjavaju sosom od sezama (tahini) ili ljutim sosom od kiselog manga (amba).

Falafel je veoma popularan među veganima i vegetarijancima jer je reč o obroku s visokim procentom proteina biljnog porekla i prehrambenih vlakana koji snižavaju krvni pritisak. Ali ne treba zaboraviti da se peče u ulju, pa bi trebalo koristiti najbolje alternative. Dobar je izvor kalcijuma, gvožđa, magnezijuma, fosfora, kalijuma, cinka i vitamina C i B.

Ginisov rekord za najveću kuglicu falafela drži Jordan, u čijem je glavnom gradu Amanu 2012. godine ispečena ‘grdosija’ od 74,75 kilograma. Činilo ju je nekoliko desetina kilograma lebleblija, 5 kilograma luka, 2 kilograma svežeg peršuna i korijandera, a bila je pečena u 350 litara biljnog ulja.

Sastojci:

  • 250g suve leblebije
  • 4 češnja belog luka
  • 1 mali crveni luk (može i ne mora)
  • 12g svežeg lista peršuna
  • 8g svežeg lista korijandera
  • 1 čilli papričica (ako ne volite ljuto preskočite ovu namirnicu)
  • 35g brašna
  • 4g sode bikarbone
  • 5g mlevenog kima
  • 5g tucanog semena korijandera
  • 25g soli
  • 8g bibera
  • 300ml ulja

Priprema: 

Leblebije očistiti i dobro oprati pod jakim mlazom vode. Staviti ih u duboku činiju i potopiti ih u hladnu vodu, tako da voda bude iznad leblebija za barem još 3 prsta. Ostaviti ih preko noći da nabubre, najbolje 12 sati ili više.

Kada su leblebije nabubrile, istresti vodu i dobro ih isprati nekoliko puta nalivajući hladnu vodu u činiju. Zatim ih dobro procediti.

U ovoj fazi je moguće zalediti leblebije. Kasnije ih samo odledite u vrućoj vodi i koristite za što vam trebaju.

Pravimo pastu od leblebija. Leblebije sitniti u blenderu, mašini za mlevenje oraha, kafe, i sl. Sitniti dok ne ispadne kremasta smesa koja podseća na kuvanu palentu ili pire. Ako vam se čini presuvo, dodati par kapi (4-5) vode, nikako više, i nastaviti sitniti.

Zelenu pasta. U blender staviti naseckan sveži peršun, naseckan sveži korijander, naseckan (ili bolje – izgnječen) beli luk, naseckan crveni luk, naseckanu čilli papričicu i dve kašike paste od leblebija. Sve dobro izmiksati, dok se ne dobije pasta.

Zelenu pastu ubaciti u pastu od leblebije i dobro izmešati silikonskom špatulicom (ili kašikom), dok se ne ujednači.

U ovoj fazi je moguće zalediti smesu. Dakle, stavite je u kesicu za zamrzavanje, poravnate tako da se masa rasporedi u tanak sloj, umotate u još dve kesice kako ne bi upila mirise iz frižidera i stavite u frižider. Može trajati 3 nedelje. Kada želite da koristite, izvadite iz frižidera i ostavite da se odmrzne.

U manju posudu pomešati brašno, sodu bikarbonu, mleveni kim, izgnječeno seme korijandera, so i biber. To dodati pasti od leblebija i zeleni, pa dobro izmešati špatulom dok se ne izjednači.

Malo pokvasiti prste, uzimati mali komad smese i obikovati kuglice. Veličina treba da bude tolika da bi kuglica mogla lepo da stane u čep od flaše. Ređati kuglice na tanjir.

U ovoj fazi ih je moguće staviti u posudu koja se dobro zatvara i držati u frižideru do sutradan.

Ulje zagrejati u što manju šerpicu da bi dobili na dubini, a uštedjeli na ulju. Peći na umerenoj temperaturi. Stavljati kuglice u ulje i pržiti ih oko 3 minuta, dok ne dobiju lepu zlatnu boju. Kad ih tek spustite, ako se zalepe za dno šerpe, odvojiti ih kašikom. Potrebno ih je mešati, da bi se ispekli sa svih strana jednako.

Vaditi ih šupljikavom metalnom kašikom u tanjir na kome je papirnati ubrus.

Jednostavno posluživanje

Napraviti namaz mešanjem sledećih sastojaka: 3 kašike kisele pavlake, 2 kašike jogurta, nekoliko kapi limunovog soka, 1 mala kašika usitnjenog svežeg peršuna, prstohvat soli, prstohvat bibera. Uzeti pola somuna (poželjno zagrejanog) i izrezati ga, a zatim premazati gore navedenim namazom. U somun staviti 4-6 falafela i prekriti sa 2-3 lista narezane sveže salate ili sa malo narendanog svežeg kupusa.

(prva)

About the author

Jelena Filipovic

Novinar sa bogatim radnim iskustvom. Piše za više rubrika portala PRessSerbia

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia