Booking.com
Entertainment Lepota i zdravlje Saveti Zanimljivosti

Ekcem-prepoznati i kako lečiti

Ekcem

Dečji ekcem zahteva posebnu negu kože, ali i punu pažnju roditelja o kompletnom zdravlju dece koja imaju ovaj zdravstveni problem.


Prvi simptomi ekcema mogu da se pojave ubrzo po rođenju, u periodu odojčeta, a kod većine dece prolaze sa pubertetom. O tome smo razgovarali sa dr Aleksandrom Adamovićem, dermatologom, direktorom Klinike za kožne bolesti u Beogradu.

Šta je, zapravo, ekcem?

– Dečji ekcem ili atopski dermatitis je hronično, recidivirajuće („povratno“) upalno oboljenje, koje se najčešće javlja kod beba i dece do puberteta. Uglavnom je nasleđen, što znači da neko u porodici ima atopiju – naslednu predispoziciju imunološkog sistema da razvije hiperosetljive reakcije. Nekad se smatra bolešću, nekad konstitucijom, a javlja se na dva organa: ili na koži, ili na plućima, ili i na koži i na plućima. Reč je o stanju kada bebe ili mala deca imaju opstruktivni bronhitis, pa teško dišu, a posle imaju astmu… To je isto atopija, samo što se manifestuje na plućima. Ono što mi vidimo kod dece na koži, jeste bolest koja počinje da se javlja već u prva dva-tri meseca života.

Kako se ekcem prepoznaje?

– Ekcem obično počinje sa promenama na koži, koje se javljaju na poglavini, zatim na licu, a u težim oblicima i na telu, najčešće u velikim pregibima. Obično se kaže da je to dermatoza koja je praćena svrabom, mada se danas u svetu neretko navodi da je to svrab praćen promenama na koži – zato što se prvo javi svrab, pa tek onda promene. One se vide kao crvenilo ili „prašinasti“ delovi kože, što je slično peruti, pri kojoj čestice lete svuda. Tako izgleda klinička slika ekcema.

Na šta treba obratiti posebnu pažnju?

– Deca su mala, nekontrolisano se češu, zbog čega mogu da uzrokuju takve povrede da dođe do sekundarne infekcije. Odnosno, promene na koži mogu da se inficiraju, da se na njima razviju određene bakterije, pa se tada suočavamo sa infekcijom. Ključna tačka u tome je što kod dece sa ekcemom dolazi do nasledne promene barijerne (zaštitne) funkcije kože. Poslednji, rožasti sloj kože se sastoji od 15 do 20 slojeva ćelija epiderma i lipidnog matriksa – koji predstavlja neku vrstu „maltera“ i drži celu konstrukciju tog sloja. Značajan je jer sadrži esencijalne masne kiseline, koje su veoma važne za zaštitu kože.

Šta roditelji moraju da znaju?

– Za roditelje kod čije dece se javi ekcem, važno je ne samo da nauče kako će da ih leče – to će da uradi dermatolog, već da pravilno neguju kožu deteta: i tokom lečenja, i posle lečenja, kada postoji remisija bolesti (faza smirenja bolesti).

Ekcem-prepoznati i kako lečiti
Foto: Guliver/Getty

Šta podrazumeva nega dece koja imaju ekcem?

– Neophodno je da se koriste kupke, kreme i losioni koji sadrže esencijalne masne kiseline, da bi se nadoknadilo ono što koža nije u stanju sama da stvori, a što gubi jer nije u stanju da zadrži ono što ima. Decu sklonu ekcemu nikada ne treba kupati običnim šamponima i sapunima, čak i kada na njima piše da su namenjeni bebama. Takvi preparati su za mališane koji nemaju ovakav problem. Naime, oni ispiraju pomenute masnoće kao što kiša ispira malter sa zidova. Nega kože je izuzetno značajna, ali je veoma važno da se deca sa ekcemom zaštite i od mnogih drugih bolesti.

Možda ne možemo da ih zaštitimo od svih bolesti koje se „normalno“ preleže u tom uzrastu, ali možemo da pokušamo da ih sačuvamo od prehlade: ako vodimo računa – na primer, da li su adekvatno obučena, naročito kada je hladno vreme (kako napolju, tako i u zatvorenom prostoru). Ako su oznojena, obavezno moraju da se presvuku.

Zbog čega je ova nega posebno važna?

– Kad god imunološki aparat mora nešto da „radi“, dolazi do pogoršanja osnovnih promena. Na primer, kada deca sa ekcemom dobiju upalu grla, pogoršavaju se i promene na koži. Tada pedijatar leči „svoje“, a mi – dermatolozi, lečimo ono što je „naše“. Ali, ako se deci obezbedi odgovarajuća nega, ako se roditelji pridržavaju svih uputstava koje dermatolozi daju za negu dečje kože, onda će svi problemi mnogo lakše da se prebrode.

Da li deci sklonoj ekcemu prija sunce, a kako podnose hladne dane?

– Boravak na blagom suncu ne samo da im prija, već im i pomaže. Zato treba da budu što više na otvorenom, pogotovo leti, i to u periodu do 10 časova ujutru, kao i posle 17 časova. Nažalost, čim počne zima, njihovo stanje se pogoršava.

Da li, kada i kako bolest prolazi?

– Smatra se, što pokazuju iskustva, a opisano je i u medicinskoj literaturi – da se dečji ekcem ili atopski dermatitis povlači u pubertetu, kada prorade hormoni, kada dete počinje da se formira u zrelu osobu, kada dolazi do stabilizacije celog sistema. Samo u dva odsto slučajeva to stanje ostaje tokom celog života.

About the author

Jelena Filipovic

Novinar sa bogatim radnim iskustvom. Piše za više rubrika portala PRessSerbia

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia