Booking.com
Cosmetics Društvo Lepota i zdravlje News Proizvodi Saveti

Čaj od lipe leči prehladu

Čaj od lipe leči prehladu, opušta i poboljšava varenje

Čaj od lipe leči prehladu, opušta i poboljšava varenje


Biljna medicina se vekovima koristi i travari uvek preporučuju stotine različitih biljaka za razne bolesti. Cvet lipe, nebitno sa koje vrste lipe, se suši i koristi za pravljenje čaja koji ima brojna lekovita svojstva. Tradicionalna upotreba ovog čaja uključuje lečenje kašlja, gripa ili olakšavanje napetosti kao i problema sa varenjem. Savremena istraživanja ukazuju na to da čaj od cveta lipe može imati značajna lekovita svojstva.

Čaj od lipe leči prehladu, opušta i poboljšava varenje

Sastojci lipe

Cvet lipe sadrži brojne prirodne sastojke – fitohemikalije, koje su bioaktivne i zahvaljujući njima ovaj čaj ima lekovita svojstva. Neki od ovih sastojaka su antioksidansi, poznati i kao flavonoidi, uključujući i jedan koji se zove kvercetin. Antioksidansi pomažu organizmu u uništavanju slobodnih radikala, nestabilnih hemijskih jedinjenja koja se stvaraju u vašoj koži kada ste izloženi suncu, ili unutrašnjim organima kada ste izloženi toksinima iz sredine u kojoj se krećete.

Čaj od lipe leči prehladu, opušta i poboljšava varenje

S vremenom slobodni radikali mogu oštetiti ćelijske membrane i DNK i tako povećati rizik od srčanih oboljenja, raka i drugih hroničnih bolesti. Kvercetin i drugi sastojci u cvetu lipe, posebno kempferol i p-kumarna kiselina su takođe diaforetici, hemijska jedinjenja koja uzrokuju znojenje, dok neka nestabilna ulja u cvetovima imaju sedativna, umirujuća dejstva.

Opuštajući efekat

U biljnoj medicini, čaj od lipe se preporučuje kod umirivanja anksioznosti i lakšeg opuštanja. Istraživanje objavljeno jula 2008. godine u „Žurnalu etnofarmakologije“ govori o tome da je kod životinja kojima je davan ekstrakt cvetova lipe znatno smanjena anksioznost kada su bivale stavljane u lavirinte, za razliku od kontrolne grupe. Drugo ispitivanje objavljeno marta 2008. godine u istom časopisu je došlo do zaključka da ekstrakst lipe ima duže umirujuće dejstvo kod životinja koje su prethodno dobile sredstvo za spavanje. Takođe, ovaj ekstrakt je imao umirujuće dejstvo na životinje kada su bile ostavljane same, ali ovi potencijalno značajni efekti ovog čaja još uvek nisu zvanično potvrđeni i potrebno je sprovesti klinička istraživanja na ljudima.

Za prehlade i varenje

Potencijal nekih sastojaka lipe da izazove znojenje može imati odličan efekat ukoliko imate grip, prehladu ili jak kašalj, sudeći po tvrdnjama Medicinskog centra sa merilendskog univerziteta. Neki sastojci čaja od lipovog cveta mogu pomoći kod olakšavanja iritiranih membrana u ustima u grlu koje nastaju tokom ovakvih bolesti.

f1bf1422ed6757198c29

Članak o ovakvom istraživanju objavljen u februaru 2013. godine u časopisu „Lekovito bilje“ govori o tome da se neki polisaharidi, odnosno složeni šećeri u cvetu lipe, „lepe“ za ćelijske membrane koje štite usta i respiratorne organe. Autori su zaključili da polisaharidi iz lipe mogu zaceliti ove membrane kada postanu iritirane zbog bolesti, iako je takođe potrebno još testova kako bi se ova tvrdnja potvrdila.

Pravljenje čaja

Sušene cvetove čaja možete kupiti na merenje ili u kesicama u svakoj prodavnici zdrave hrane. Da biste napravili čaj, potopite jednu kafenu kašičicu sušenih cvetova ili jednu kesicu čaja u šolju ključale vode, ostavite oko 15-20 minuta i pijte ovaj čaj do tri puta dnevno.

Čaj od lipe leči prehladu, opušta i poboljšava varenje

Čaj od cvetova lipe se generalno smatra bezbednim, ali minimalna doza koja ima efekat na zdravlje još nije utvrđena, a i neki ljudi mogu biti alergični na lipov čaj. Nemojte piti čaj od lipe ako ste trudni, dojite bebu ili imate neko srčano oboljenje. Uvek se konsultujte sa svojim lekarom pre nego što počnete redovno da pijete čaj od lipe.

PRess Serbia