Booking.com
Lepota i zdravlje News Saveti

Ako želite izbeći salmonelu povedite računa o ovim stvarima!

Ako želite izbeći salmonelu povedite računa o ovim stvarima!

 

Najčešće salmonele ima u jajima, peradi, sirovom mesu, nepasterizovanom mleku, svežem siru, svežem voću i povrću, ali može se naći i u začinima te orašastim plodovima.


 

Salmonela je bakterija koja uzrokuje opasnu bolest salmonelozu. Simptomi zaraze uključuju povraćanje, proliv, temperaturu i abdominalne grčeve. Najčešće se javljaju u roku od 12 do 72 časa nakon zaraze bakterijom.

Budući da se lako širi, važno je pravilno rukovati svežom hranom, posebno svežim mesom, jajima kao i svežim voćem i povrćem. Najčešće salmonele ima u jajima, peradi, sirovom mesu, nepasterizovanom mleku, svežem siru, svežem voću i povrću, ali može se naći i u začinima te orašastim plodovima. Prenose je i životinje, najčešće reptili (zmije, kornjače, gušteri), žabe, ptice, ali ima je i u hrani za kućne ljubimce. Većina odraslih ljudi preboli ovu napornu zarazu u roku od četiri do sedam dana. Ali, ona je izuzetno opasna za bebe, malu decu, starije ljude i one koji boluju od hroničnih bolesti.

Salmonela se najčešće prenosi rukama zaražene osobe, međusobnim doticajem sirove i kuvane hrane, zaraženim kuhinjskim priborom, preko radne površine u kuhinji ili držanjem hrane u neprikladnim uslovima na sobnoj temperaturi.

Kako biste se zaštitili morate poštovati neke preporuke vezano za skladištenje prehrambenih namirnica. Pre svega, važno je gde držite sveže meso – Kada kupite sveže meso, čuvajte ga u posebnoj posudi na donjim policama u frižideru. Važno je da krv s mesa ne kapne na drugu hranu u frižideru i da se tako izbegne opasnost od potencijalne zaraze. Neka ta posuda bude dovoljno široka da vam sveže meso stane u nju i da sprečite bilo kakvo kapanje na okolne površine i hranu.

Stalno čistite površine i sve s čime kuvate – Sveže meso, pogotovo perad, dobro operite i posušite pre kuvanja. Sve kuhinjske površine koje ste koristili prilikom kuvanja dobro očistite i isperite. Koristite dve daske za rezanje – jednu za meso, drugu za povrće. Obe dobro operite deterdžentom i isperite. Posebnu pažnju posvetite daskama na kojima ste rezali meso. Operite ih ručno i ako je reč o plastičnim daskama operite ih dodatno i u mašini za posuđe. Drvene daske dobro operite deterdžentom i dobro isperite u vrućoj vodi.

Higijena ruku je najvažnija – Redovno perite ruke prilikom pripreme hrane. Kad završite s kuvanjem, još jednom dobro operite ruke. Čim završite sa svežim mesom, odmah operite ruke. Nemojte u isto vreme dirati sveže meso i bebe ili malu djecu. Pazite je li hrana dovoljno termički obrađena – Nemojte jesti nedovoljno kuvano meso, jaja ili nepasterizovano mleko. Jaja uvek tvrdo skuvajte kako biste smanjili rizik od zaraze salmonelom na minimum. Meso dobro skuvajte ili ispecite. Sveže mleko skuvajte.

Pazite na prenos između uzročnika i rizičnih skupina – Izbegavajte direktan i indirektan kontakt s reptilima i malom djecom ili hroničnim bolesnicima. Hrana u restoranu – Ako u restoranu dobijete nedovoljno pečeno meso ili sirovo jaje, ne ustručavajte se vratiti ga. Vaše zdravlje je bitnije od pristojnosti. Meso u sredini mora biti dobro pečeno ili kuvano, svugde iste, izjednačene boje, a ne ružičasto ili krvavo u sredini.

jaja

Posebnu pažnju posvetite jajima – Sirova jaja koja nisu termički obrađena koriste se u tiramisuu, domaćem majonezu, domaćem sladoledu, umaku holandez, cezar salati i nekim ukrasnim kremama. Čuvajte se tih jela. Uvek pitajte jesu li u njima korišćena sirova jaja i pristojno odbijte radi vlastite sigurnosti. U nekim restoranima možete pronaći tiramisu bez jaja upravo zbog sigurnosti.

Mala djeca i pilići – Pilići i pačići mogu prenositi salmonelu u svojim crevima te izmetom zaraziti svoj okoliš pa tako i celo svoje telo. Tako se djeca mogu izložiti salmoneli samo zato što su ih dirala. Zato je bolje da mala djeca, pogotovo novorođenčad i bebe ne diraju male piliće, pačiće i ostale ptice. Oni mogu doći u kontakt s bakterijom jednostavno držanjem, maženjem i poljupcima.

Sprečite rizik iz voća i povrća – Voće i povrće redovno perite pre upotrebe, a za malu decu i ogulite i potom opet operite i povrće i ruke. Potom očistite prostor na kojemu ste gulili i čistili to voće i povrće.

Pravilno skladištenje i korišćenje kuvane hrane – Kuvanu hranu stavite u frižider ili zamrznite unutar dva sata nakon kuvanja. Svaki sljdeći put kada budete jeli tu hranu, zagrejte je do ključanja, a potom jedite.

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

март 2024.
П У С Ч П С Н
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia