Booking.com
Gadgets and Tech Lifestyle

Ajfoni sve manje u trendu

Ajfoni sve manje u trendu

„Eplove” cene neverovatno visoke na tržištu gde su jeftini kineski telefoni poput onih proizvođača „Sjaomi” i „Huavej” više nego sposobni da zadovolje potrebe većine kupaca.


San Francisko – Za investitore kompanije „Epl”, koji se oporavljaju od nedavne prognoze pada prihoda za poslednji kvartal 2018. godine, stižu deprimirajuće vesti. Naime, proizvodnja ajfona biće smanjena na oko 40 do 43 miliona aparata u ovom kvartalu, objavio je list „Nikei ejšan rivju”, a prenosi Tanjug.

Tehnološki gigant rekao je svojim dobavljačima u decembru, pre revizije tržišno šokantnih smernica koja je pokrenula cenu deonica kompanije da u tromesečju koje završava u martu proizvedu manje novih ajfona nego što je prvobitno planirano, navodi „Nikei” pozivajući se na izvore upoznate sa „Eplovim” zahtevom, a prenosi TV mreža Si-En-Bi-Si.

Epl je već navodno „smanjio” proizvodne naloge za svoje najnovije ajfon modele u prethodnom mesecu.

To drugi put u dva meseca da „Epl” smanjuje plan proizvodnje svojih pametnih telefona, dodaje se u tekstu i precizira da se najnovije revidiranje odnosi na sve nove modele ajfona – XS Max, XS i XR.

„Epl” nije odmah odgovorio na zahtev Si-En-Bi-Sija za komentar.

Ovi modeli nisu jeftini – počevši od 749 dolara za najjeftiniji ajfon KSR, što je osam odsto više od najjeftinije verzije (ajfon 8) koja je izašla prethodne godine.

Prošle nedelje „Epl” je smanjio projekcije svoje zarade i nije priznao da su visoke cene bile faktor u usporavanju prodaje. Umesto toga krivicu za to pripisao je slabljenju privrednog rasta Kine i manjem prihodu od prodaje ajfona nego što je očekivano u Hongkongu, Makau i na Tajvanu.

Ta „Eplova” objava dodatno je uzdrmala berze, budući da su investitori već zabrinuti zbog usporavanja druge najveće svetske ekonomije usled trgovinskog konflikta između Pekinga i Vašingtona.

Prema podacima korporacije „Internešenel dejta”, globalne isporuke pametnih telefona pale su za šest odsto u trećem kvartalu 2018. godine. To je četvrti uzastopni kvartal pada na godišnjem nivou, što je izazvalo zabrinutost u pogledu budućnosti ovog tržišta.

Pojedini analitičari kažu da su pametni telefoni različitih proizvođača postali toliko slični po svojim karakteristikama i funkcionalnostima da kupci više ne vide opipljive razlike. Uređaji više nisu tako inovativni kao nekada, zaključuje Si-En-Bi-Si.

Činjenica je da su „Eplove” cene neverovatno visoke na tržištu gde su jeftini kineski telefoni poput onih proizvođača „Sjaomi” i „Huavej” više nego sposobni da zadovolje potrebe većine kupaca.

Proizvođači telefona „Samsung” i „El Dži” šokirali su ove sedmice analitičare upozorenjima na profit koji je povezan sa padom prodaje. „Samsung” je kompanija koja ne samo da je najveći proizvođač uređaja na svetu već je i glavni dobavljač komponenti za druge kompanije, uključujući i „Epl”.

Novi podaci iz državne Akademije za informacione i komunikacione tehnologije u Kini takođe pokazuju da su kineske isporuke pametnih telefona u 2018. godini pale za neverovatnih 15,5 procenata.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Politika

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia