Booking.com
Event Festival Music

6. Beogradski Šopen Fest

6. Beogradski Šopen Fest

Februarski ciklus Beogradskog Šopen Fest -a 2017, organizuje umetničko udruženje  KREARTIVA, uz podršku Ambasade Republike Poljske u Beogradu, Rotari kluba Beograd – Stari grad i Ustanove Predstavništva Republike Srpske u Beogradu.


 6. Beogradski Šopen Fest

Beograd će i ove godine po 6. put slaviti ime najvećeg romantičarskog kompozitora, “Pesnika klavira” – Friderika Šopena! 6. Beogradski Šopen Fest (BŠF), će se održati u periodu od 20-25. februara 2017. godine.

Beogradski Šopen Fest je jedinstveni događaj u Srbiji i regionu posvećen pijanizmu, sagledavajući ga kao vrhunsku umetnost sa stanovišta teorije, edukacije i koncertne prakse.

Festival od 2012. godine, u okviru februarskog i oktobarskog ciklusa, odabranim programima i plemenitim ciljevima okuplja renomirane pijaniste, klavirske pedagoge, predavače, mlade talente iz Srbije i inostranstva, kao i sve ljubitelje klasične muzike i umetnosti uopšte. 

Publika će i ove godine biti u prilici da čuje vrhunske pijaniste u elitnim koncertnim salama Beograda.

PROGRAM 6. Beogradski Šopen Fest
Februarski ciklus
20-25.02.2017.
Jubilej godišnjice rođenja Friderika Šopena, predstavlja

Ponedeljak, 20.02, 18.00 – Mikser Haus

Chopin Cafe Chopin obSession

 

6. Beogradski Šopen Fest
VIKTOR RADIC
6. Beogradski Šopen Fest
VEDRAN JANJANIN

Utorak, 21.02, 20.00 – Skupština grada Beograda – Svečano otvaranje

6. Beogradski Šopen Fest
SARAH SKOPLJAK

Humanitarni koncert Mladi pijanisti: Viktor Radić, Sarah Skopljak i Vedran Janjanin

Pobednici BŠF Takmičenja iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske

Sreda, 22.02, 20.00 – Zadužbina Ilije M. Kolarca

Pijanistički resital: Dmitrij Šiškin (Rusija)

Laureat Međunarodnog takmičenja Frederik Šopen, Varšava 2015

Četvrtak, 23.02, 10.30 – Kulturni centar Beograda, Galerija Artget

Susret sa umetnikom – Dmitrij Šiškin

Petak, 24.02.

17.00 – DKC Majdan, Kuća kralja Petra

Studio za muzičku edukaciju Little piano Muzička radionica i Koncert Romantizam za najmlađe

20.00 – Skupština grada Beograda – Pijanistički resital: Rita Kinka

Subota, 25.02.

11.00 – Zadužbina Ilije M. Kolarca Mala škola Bontona: Kako se slusa Šopen 

14.00 – Međunarodni centar za muziku Eva Muzička radionica Muzika i osećajnost

O Programu:

1.Humaitarni koncert MLADI PIJANISTI, 21.2. u 20:00 časova, Skupština grada Beograda,

Na koncertu će se predstaviti troje izuzetnih mladih talenata: Viktor Radić (Srbija), Sarah Skopljak (Bosna i Hercegovina), i Vedran Janjanin (Hrvatska). Mladi pijanisti su pobednici Pijanističkih takmičenja BŠF 2015 i 2016, i dobitnici značajnih nagrada na internacionalnim pijanističkim takmičenjima. Koncert se organizuje u saradnji sa Rotari klubom Beograd – Stari grad, kao podrška akciji pančevačkih rotari klubova “Da se rodim zdrava”. Sredstva su namenjena za kupovinu 4D ultrazvučnog aparata za porodilište u Pančevu, čime Festival nastavlja tradiciju negovanja humanitarnih delatnosti u oblasti kulture i umetnosti.

Cena donatorske ulaznice na koncert je 1000 RSD.

 

6. Beogradski Šopen Fest
RITA KINKA

2. RITA KINKA PIJANISTIČKI RESITAL, 24.2. u 20:00, Skupština grada Beograda

Rita Kinka, jedno od najznačajnih imena srpskog pijanizma. Umetnica je sa najvećim brojem učešća na pijanističkim takmičenjima, kao i dobitnica značajnih nagrada: Senigalija (1979), Verčeli („Viotti”, 1981), Beograd (Međunarodno takmičenje Muzičke omladine, 1983), Cvikau („Schumann”, 1985), Sidnej (1985), Minhen („ARD”, 1987), Bordo (1988, zlatna medalja), Vašington (1990), Brisel („Kraljica Elizabeta”, 1991), Orlean („Klavirska muzika 20. veka”, 1996).

Njeno strastveno i sa ljubavlju sticano veliko izvođačko iskustvo, karakterišu specifičan stil sviranja pun senzibiliteta i sugestivnosti, i odabrana dela najzahtevnijeg klavirskog repertoara.

[button color=”” size=”” type=”round” target=”” link=””]

RITA KINKA – biografija

Bogata pijanistička karijera Rite Kinke obuhvata preko 800 resitala, i nastupa s mnogobrojnim uglednim orkestrima u gotovo svim evropskim zemljama, SAD, na Tajvanu, u Japanu, Izraelu, Kanadi i Australiji. Redovni je profesor za glavni predmet klavir na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.

Dobitnica je niza jugoslovenskih i međunarodnih nagrada na takmičenjima u: Senigaliji (1979), Verčeliju („Viotti”, 1981), Beogradu (Međunarodno takmičenje Muzičke omladine, 1983), Cvikauu („Schumann”, 1985), Sidneju (1985), Minhenu („ARD”, 1987), Bordou (1988, zlatna medalja), Vašingtonu (1990), Briselu („Kraljica Elizabeta”, 1991), Orleanu („Klavirska muzika 20. veka”, 1996).

Prva je dobitnica godišnje nagrade Evropskog parlamenta „Prix femmes d`Europe” („Za ženu Evrope”), nagrade za najboljeg evropskog izvođača ozbiljne muzike, uručene joj u Briselu juna 1991. godine, te „Februarske nagrade” Grada Novog Sada za 2002. godinu.

Snimala je za radio i TV centre u više zemalja: Srbija, Makedonija, Slovenija, Hrvatska, Italija, Austrija, Nemačka, Belgija, Francuska, Rusija, Estonija, Češka, Slovačka, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Engleska, Grčka, Španija, Izrael, Kanada, SAD, Australija, Tajvan. Snimila je tri cd-a u izdanju briselske kuće „Digital Media Production” i PGP RTS, a prethodno i jedno LP izdanje.

Studirala je na AU u Novom Sadu u klasama profesora E. Timakina i A. Valdme, a postdiplomske studije završila je na FMU u Beogradu  u klasi prof. D. Trbojevića, i na AU u Novom Sadu  u klasi A. Valdme. Usavršavala se na „Džulijardu“ u Njujorku u klasi Đerđa Šandora, koristeći stipendiju Fondacije “Đina Bahauer” koja joj je dodeljena na Međunarodnom takmičenju “Kraljica Elizabeta” u Briselu 1987. godine, kao „najperspektivnijem mladom umetniku“.

Strastveno i sa ljubavlju, postupno je sticala veliko izvođačko iskustvo koje karakterišu specifčan stil sviranja pun senzibiliteta i sugestivnosti, i odabrana dela najzahtevnijeg klavirskog repertoara.

Resitalskim projektom decembra 2016. u ciklusu “Urednik/umetnik u gostima” Centra za muziku Kolarčeve zadužbine u Beogradu, specifičnim konceptom programskog oblikovanja povezala je kompozicije Baha, Bramsa i Šopena. 2016. je bila na funkciji predsednice Umetničkog saveta “Novi Sad 2021” za Evropsku prestonicu kulture.[/button]

Na koncertu će Rita Kinka izvesti program

L. van Betoven: Sonata u E-duru, op.10

F. Šopen: Sonata u b-molu, op.35

R. Šubert: Karneval, op.9

Ulaz na koncert je slobodan.

6. Beogradski Šopen Fest
Shishkin


3. EKSKLUZIVNO,

DMITRIJ ŠIŠKIN – PIJANISTIČKI RESITAL, 22.2. u 20:00h , Velika dvorana Kolarčeve zadužbine,

Laureat najprestižnijeg Šopenovog konkursa u Varšavi 2015!

Dmitrij Šiškin, doktorant na čuvenom Konzervatorijumu “Čajkovski” u Moskvi, danas je jedan od vodećih pijaniste mlađe generacije svetske pijanističke scene. Prvi solo koncert je održao u svojoj 3. godini, a sa 6 godina je nastupao sa orkestrom, kada je u ruskoj štampi nazvan “otkrovenjem, genijem izvanrednih sposobnosti”.

Kao nosilac nagrada na najznačajnijim svetskim pijanističkim takmičenjima (3. nagrada na takmičenju Buzoni 2013, finalista konkursaKraljica Elizabeta 2016, i laureat Međunarodnog takmičenja Frederik Šopen u Varšavi 2015.), Šiškin nastupa u najvećim koncertnim dvoranama, i sa najznačajnijim simfonijskim orkestrima sveta. Svetla i kreativna individualnost njegove interpretacije, te izvanredne izvođačke sposobnosti, čine koncerte ovog mladog umetnika posebnim doživljajima za publiku širom sveta.

[button color=”” size=”” type=”round” target=”” link=””]

DMITRI ŠIŠKIN – biografija

Dmitri Šiškin, rođen je u mestu Ulan-ude, u Sibiru, Rusija. Studirao je na moskovskom Konzervatorijumu Čajkovski, u klasi prof. Eliso Virsaladze (2010-2015.), trenutno završava doktorske studije

2014.godine pobedio je na 5. televizijskom Takmičenju za mlade muzičare Krcko Oraščić. U svojoj zemlji stiče popularnost 2010. godine posle izvođenja klavirskog koncerta P.I.Čajkovskog, sa kamernim orkestrom Gnesin Virtuosi, na gala događaju proslave Dana Rusije, 12. juna, na Crvenom Trgu.

Dobitnik je nagrada na najelitnijim pijanističkim takmičenjima: 3. nagrada na 59. Međunarodnom takmičenju Buzoni, Bolzano, Italija (2013) i 3. nagrada na Međunarodnom takmičenju Friuli Venezia Giulia (2013), 2. nagrada na 4. Međunarodnom pijanističkom takmičenju BNDES u Rio de Ženeiru, Brazil (2014). 2015. godine, osvajanjem 6. nagrade na 17. Međunarodnom takmičenju Frederik Šopen u Varšavi, širom su mu otvorena vrata za svetsku karijeru. Bio je finalista Međunarodnog pijanističkog takmičenja Kraljica Elizabeta u Belgiji (2016)

Aktivno nastupa sa najznačajnijim simfonijskim orkestrima Poljske, uključujući Varšavsku filharmoniju, Rusije (Moskovski državni orkestar, Simfonijski orkestar Čajkovski i Moskovska filharmonija) zatim Bugarske, Nemačke, Italije, Španije, Francuske, Velike Britanije, Austrije, Kine i Japana. Novembra 2016. postiže izuzetan uspeh izvodeći Humelov klavirski koncert, u pratnji  Ruskog nacionalnog orkestra, pod vođstvom Mihaila Pletnjova.

Od 2014. snima za KNS Classical, a od 2016. je i ekskluzivni umetnik za kompaniju Yamaha.

Takođe, Dmitri Šiškin se bavi i komponovanjem.[/button]

Na koncertu na Kolarcu, Šiškin će izvesti program :

V.A. Mocart: Sonata br. 11 u A-duru

S. Tanjejev: Preludijum i Fuga gis-mol

A. Skrjabin: Sonata fantazija br. 2

F. List: Mefisto Valcer br.1,  Rondo u c-molu

F. Šopen: Nokturno op 9, br. 2; 3 Mazurke op. 59; Skerco br. 2, b-mol, op.31; Poloneza As-dur, op. 53

Karte po cenama od 500, 800 i 1000 rsd dostupne su na blagajni Kolarčeve zadužbine.


SUSRET SA UMETNIKOM – Dan posle koncerta na Kolarcu,  u subotu, 23. februara, u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda, sa početkom u 10:30 časova, publika će imati priliku da u okviru otvorenog, pratećeg programa Susret sa umetnikom, nastavi druženje sa pijanistom Dmitrijem Šiškinom. Prisutni će moći da upoznaju pijanistu, i tokom spontanog druženja, čuju njegova iskustva i impresije sa značajnih takmičenja, da postavljaju pitanja vezana za njegov profesionalni život, čuju po neku zanimljivost ili anegdotu.

Moderator programa je pijanista i klavirski pedagog Dragomir Bratić.

Ulaz na program Susret sa umetnikom je besplatan.

Prateći program Festivala:

Chopin obSession, 20.02. u 18:00, Mikser Haus

Šopen opsesija – premijerno je zagrevanja pred svečano otvaranje 6. Beogradskog Šopen Festa. Poetsko – muzički Session će okupiti ljubitelje Šopenove muzike, pijaniste i umetnike koji će izvoditi Šopenova dela, i mlade glumce koji će govoriti stihove pesnika romantičarske epohe. Prisutni će biti u prilici da postanu sretni dobitnici besplatnih karata za koncert pijaniste Dmitrija Šiškina. 

Ulaz na Chopin obSession je slobodan.

PROGRAM ZA DECU:

Mala škola bontona: Kako se sluša Šopen, 25.02. u 11:00, Kolarčeva zadužbina

Program Kolarčevog Centra za muziku, namenjen mališanima uzrasta 5-10 godina. Moderator programa je kontrabasista i televizijski voditelj Miloš Milovanović, koji kroz zanimljivu priču najmlađu publiku upoznaje sa stvaralaštvom velikog kompozitora. Šopenove kompozicije izvode Marija Radovic – klavir, Martina Miler – violina i Iva Milošević – flauta.

Ulaznice po ceni od 200 RSD, dostupne su na blagajni Kolarca

MUZIČKE RADIONICE I KONCERTI ZA DECU

 

Romantizam za najmlađe, Muzički studio Little Piano, 24.02. u 17:00, 

DKC Majdan, Kuća kralja Petra. Radionicu vodi klavirski pedagog Kristina Davidović Simić.

Ulaz slobodan. Prijave na mejl: kristinadavido@gmail.com

 

Muzika i osećajnost, 25.02. u 14:00, Međunarodni centar za muziku Eva.

Ul. Dr. Vojislava Stojanovića 21a.  Centar vode klavirski pedagozi Vesna Radić i Ana Rančić.

Ulaz slobodan. Prijave na mejl:  info@evamusic.rs

 

Rok za prijave mališana na Radionice je 22. februar.

 

About the author

Sinisa Kraljevic

Diplomirani inženjer menadžmenta ,novinar i osnivač sa dvadesetogodišnjim iskustvom u medijima

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: TEYA DORA – RAMONDA

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

април 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia