Booking.com
Lepota i zdravlje Saveti

12 bizarnih, ali korisnih načina da izgubite suvišne kilograme

Pet vrsta sala na stomaku i kako da ga skinete

Većinu vremena jedemo ne zato što smo gladni nego zbog stresa, utehe ili čak dosade. Psiholog Brajan Vansink sproveo je istraživanje na temu želje za hranom i zaključio da psiha i okolina utiču na vreme i količinu hrane koju konzumiramo, ali i da promene tih navika takođe mogu da učine suprotnu stvar i pomognu nam da izgubimo kilograme.


1. Dozvolite sebi da pogrešite 
Svi smo se našli u ovo situaciji: krenuli ste na dijetu i jedete samo voće, povrće i pijete vodu, te imate osećaj da ste uspeli i da je najgore iza vas. I tako, jedne noći se nađete ispred frižidera gde grickate čokoladu. Nemojte se osećati loše i razočarano, ali nemojte ni odustati. Vratite tu čokoladu u frižider i počnite da grickate šargarepu!

2. Pravilo od dve stvari na tanjiru
Potrudite se da na tanjuru uvek imate dve vrste hrane: meso i nešto lagano poput salate ili kuvanog povrća, tako isto i s ribom. Ova jednostavna kombinacija će vas naučiti da jedete što manje, a da ostanete siti.

3. Promena lokacije
Uzmite tanjir i obrok pojedite u dnevnoj sobi. Takođe, leti možete da jedete na balkonu ili terasi. Na ovaj način, iako ćete hteti još hrane, postoji mogućnost da će se glad smiriti dok dođete do kuhinje i uzmete novu porciju.

4. Ostavite dokaze
Nemojte da bacate ostatke hrane pre nego što završite s jelom. Tako ćete sve vreme pratiti koliko ste pojeli i znaćete kada je dosta.

5. Promenite veličinu tanjira
Istraživanja pokazuju da ljudi jedu sve dok ne “očiste” tanjir, a ne dok ne osete sitost. Jedini način da rešite ovaj problem je da koristite manji tanjir i jedete razumnije. Obratite pažnju na svoj osećaj gladi i sitosti i ignorišite to koliko je hrane ostalo na tanjiru.

6. Promenite društvo
Sami pojedemo 30 odsto manje hrane, nego u društvu. Zapravo, u situacijama kada smo na večeri s tri-četiri prijatelja, pojedemo dva puta više hrane nego kada smo sami. Zaključak? Jedite glavne obroke sami i ograničite se na međuobroke i pića kada ste u društvu.

7. Držite se spiska za kupovinu
Kada zaključite koje vam namirnice trebaju za narednu nedelju, učinite što čine iskusni kuvari: napravite spisak potrebnih namirnica – meso, žitarice, povrće i sl. Pre nego što odete u prodavnicu, proverite listu i kupite samo ono što se nalazi na spisku.

8. Recite NE slatkišima
Pronađite najdalje mesto do kojeg se teško poseže i tamo ostavite sve svoje slatkiše. Naravno, najbolje bi bilo da ih uopšte ne držite u kući ili ne kupujete. Ipak, Vansink ističe da je tako nešto lakše reći nego i učiniti. Postoji mogućnost da ćete ih svejedno jesti kod prijatelja ili na poslu, pa je zato bolje da ih imate kod kuće, ali konzumirate razumno.

9. Prožvaćite zalogaj dovoljno puta
Studije pokazuju kako svaki griz hrane treba prožvakati minimalno 32 puta kako bi bolje smanjili apetit i dobili osećaj sitosti, a time i manje pojeli.

10. Razmislite o jutarnjem obroku
Vansinkove statistike pokazuju da četiri od 100 žena, koje su bile ispitane, nisu imale naviku konzumiranja doručka. A one s viškom kilograma priznale su da često preskaču jutarnji obrok, jer tako unose manje kalorija. Zato, pojedite i najmanju količinu hrane kako biste barem neko vreme ostali siti.

11. Jedite hranu u porcijama
Pokušajte na sto da stavljate samo tanjire s hranom i manjim porcijama. Tiganjima i loncima nije mesto na stolu, jer tako vidite manje i jedete manje!

12. Budite istrajni
Nemojte odmah da primenite sve savete odjednom. Svake nedelje isprobajte novi trik, ali budite uporni i ne odustajte.

Foto: Pixabay

Izvor: PRessSerbia/Prva

About the author

Marija P.

Diplomirani profesor srpskog jezika i književnosti sa višegodišnjim radnim iskustvom u brojnim domaćim medijima.
Najviše je zastupljena u rubriikama vesti, društvo i biznis.

Dodajte komentar

Kliknite ovde da ostavite komentar

PRess Serbia